جاذبه های گردشگری و دیدنی قزوین

ایران می توانست مهد گردشگری جهان یا دست کم آسیا باشد. اگر کمی توجه بیشتری به جاذبه های گردشگری آن میشد. کشوری با 32 استان که هرکدام جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و فرهنگی بیشماری دارد. جاذبه هایی که شاید خیلی از افراد حتی با آنها آشنا نیز نباشند. این شهر پایتخت خوشنویسی ایران است و تعداد جاذبه های گردشگری قزوین به قدری بالا است که قطعا چندروزی برای بازدید آن زمان نیاز خواهید داشت. در این مطلب از پیشنهاد سفر با معرفی بهترین جاهای دیدنی قزوین که حتما باید ببینید همراه شما هستیم.

سعی ما بر آن است که شما را با تمامی جاذبه های قزوین آشنا کنیم. اما برخی از این جاذبه ها از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. پس اگر قصد سفر به قزوین دارید، با این لیست، می توانید مهمترین جاذبه های فرهنگی و طبیعی قزوین را ببینید. پیشنهاد می کنم فایل PDF جاذبه های دیدنی قزوین را از این لینک دانلود کنید تا همواره لیست جاذبه ها و آدرس و مسیر دسترسی به آنها را دم دست داشته باشید.  

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین

قزوین از شهرهایی است که می تواند انتخاب مناسبی برای سفرهای چند روزه شما باشد. جاذبه های طبیعی قزوین، مراکز تفریحی قزوین و جاذبه های فرهنگی تاریخی قزوین، بسیارند و باید دست کم 2 روز زمان برای آن بگذارید. شهر قزوین در زمان حکومت صفوی 57 سال پایتخت ایران بود. بنابراین آثار تاریخی و دیدنی زیادی در این شهر وجود دارد. در ادامه با جاهای دیدنی قزوین آشنا شوید. 

1- کاخ چهلستون قزوین

کاخ چهل ستون قزوین از جاهای دیدنی قزوین که در زمان صفویه به عمارت کلاه فرنگی شهرت داشته است. این کاخ تنها قسمت باقی مانده از کاخ های سلطنتی دوره شاه تهماسب است که معماری شاهکاری دارد. زیبایی این کاخ قابل وصف نیست و باید با چشم خود ببینید. کاخ چهل ستون قزوین در بهمن 1334 در فهرست آثار تاریخی ثبت شد.

آدرس: قزوین، سبزه میدان (میدان آزادی)، کاخ چهل ستون یا عمارت عالی قاپو

2- عمارت شهرداری قزوین

عمارت شهرداری قزوین از عمارت های تاریخی در قزوین است که برخی هنوز هم از آن به عنوان یکی از نخستین شهرداری های ایران یاد می کنند. به این ساختمان، عمارت لاله زار نیز در قدیم می گفتند. این بنا در سال 1306 توسط روس ها بنا شد.

عمارت شهرداری قزوین با وجود اداری بودن از جاذبه های دیدنی و تاریخی است که در بهمن 1378 با عنوان یکی از آثار ملی ایران زمین به ثبت رسید. دیدن این عمارت که قدیمی ترین شهرداری است، تنها در ایام نوروز امکان پذیر است.

آدرس: قزوین، خیابان شهرداری، بوستان مشاهیر 

کاروانسرای سعدالسلطنه و سرای وزیر

سعدالسلطنه قزوین بزرگترین کاروانسرا سرپوشیده در کل جهان و ایران است. این مجموعه در قزوین به سرای وزیر یا بازار وزیر نیز شهرت دارد. این مجموعه یکی از 38 بنای میراث فرهنگی ایران است. این بنا از مهم ترین بناهای بازرگانی ایران در زمان قاجار بود.

سعدالسلطنه قزوین شش حیاط دارد که از جهت معماری و نحوه ساخت، نمونه هایی عالی از جهت استقامت هستند. در زمان قاجار این این مجموعه یکی از بزرگ‌ ترین بناهای عمومی و سراهای بازرگانی کشور  محسوب میشد. در وصف زیبایی سعدالسلطنه، زبان قاصر است. دیدن این بنا در قزوین، به شدت توصیه می شود.

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، خیابان امام خمینی