مقبره الشعرا و آرامگاه شهریار در تبریز

مقبره-الشعرا

به شخصه، وقتی نام تبریز را می شنوم، اولین چیزی که در ذهنم مجسم می شود، شهریار، شاعر عاشق شیرین زبان است. همیشه علاقه زیادی به شعر داشته ام، شهریار را نیز از همین رو دوست دارم. وقتی برنامه سفر به تبریز را مهیا کردم، مقبره الشعرا یا آرامگاه شهریار یکی از جاذبه های دیدنی تبریز بود، که در اولویت بالا قرار دادم. به نظرم برای شروع دیدن این شهر زیبا، باید کسب اجازه ای از شهریار می کردم.

مقبره الشعرا نه فقط یک آرامگاه معمولی که یک المان شهری است. المانی که یاداور و نماد شهر تبریز است. البته این مکان نه تنها شهریار، که میزبان ابدی شاعرانی چون اسدی طوسی و خاقانی شروانی و 400 فرد نامی دیگر در شهر تبریز نیز هست. به همین دلیل است که به آن مقبره الشعرا گفته می شود.

این جاذبه دیدنی تبریز با عنوان موزه شعر و ادبیات آذربایجان نیز شناخته می شود. این اثر یادبود، معماری زیبایی دارد و به موجب ویژگی های خاصش (از نظر معماری و تاریخی و فرهنگی) در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. وقتی وارد این بنا شوید، تنها آرامگاه محمد حسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار را خواهید دید. اما در گوشه گوشه این موزه، ابیات و اشعاری از دیگر شاعران نامی تبریز وجود دارد.

Zara

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.