کاروانسرای زین الدین مهریز یزد ، اقامتگاه بومگردی در دل کویر

کاروانسرا-زین-الدین-مهریز-یزد

به عنوان کسی که مرمت خونده (مرمت بناهای تاریخی) خیلی برام مهمه که به جاذبه هایی که مرمت میشن، کاربری ای داده بشه که قبلا هم داشتن. یعنی روح بنا حفظ بشه و شخصیتی که داشته دست خوش تغییر نشه. یکی از بهترین نمونه هایی که خوشبختانه این اتفاق توش افتاده، کاروانسرا زین الدین مهریز در شهر یزد هستش. این بنا تا مدت ها غیر قابل استفاده بود. اما بعد از گشایش و افتتاح، خیلی ها مثل من از اتفاقی که افتاده بود، ذوق کردن.. این بنای 400 ساله به عنوان یک اقامتگاه بومگردی گشایش شد.

میدونید که کاروانسرا محلی برای اقامت کاروان ها و مسافرانی بوده که از شهرهای مختلف گذر میکردن. محلی برای اقامت، استراحت، مراوده، قرار و رسیدن به قرارها. محلی که میتونست به کاروان ها و مسافرها، ایمنی بده. امنیت دربرابر گرما یا سرما، دزد و راه زن، خستگی و گرسنگی. خب این کاربرد کاروانسرا است.

و چه کاربری ای بهتر از اقامتگاه بومگردی میشه داد به یک کاروانسرا؟ هیچی. از نظر من حداقل. با مرمت و حفاظت هایی که از کاروانسرا زین الدین مهریز انجام شد، این بنا به اقامتگاه بومگردی در دل کویر تبدیل شد. همین حالا هم، کاروان ها (تورها) و مسافرها میتونن به این کاروانسرا پناه ببرن و اقامت داشته باشن.

یعنی روح و شخصیت اصلی بنا حفظ شده و این میزبانی بیش از 400 سال ادامه داشته. به شخصه، یجورایی آرزو داشتم یک حداقل یکبار، زین الدین مهریز و از نزدیک ببینم و خوشبختانه این اتفاق افتاد. چندتا عکس و ویدیو دارم براتون که ببینید، اما قبلش بهتره با این بنای تاریخی و جاذبه گردشگری مهریز یزد آشنا بشید..

کاروانسرای زین الدین مهریز کجاست؟

آدرس کاروانسرای زین الدین: استان یزد، شهر مهریز

زمان مورد نیاز برای بازدید: 1 تا 24 ساعت

ساعات بازدید: شنبه تا پنجشنبه 7 صبح الی 19

هزینه ورودی: 5 هزار تومان برای اتباع ایرانی

شماره تماس: 09124500124

توجه: پیشنهاد می شود تجربه اقامت در این کاروانسرای بی نظیر را از دست ندهید!

تنها کاروانسرای مدور ایران در مهریز

هر بنا، به یک ویژگی خاصی شناخته میشه. مهمترین ویژگی این بنا، مدور بودن هست. کاروانسرای زین الدین مهریز رو به عنوان تنها کاروانسرای مدور ایران مشناسن. یک بنای دایره ای شکل در دل کویر، که شما رو وسوسه میکنه تا یک یا چند شب اقامت در ساکت ترین جاذبه ایران رو تجربه کنید.

شب های کویر بی نظیرن. خصوصا اگر بتونید از سقف روباز کاروانسرا، ستاره هارو تماشا کنید. بهتون قول میدم که بعد از بازدید کاروانسرای زین الدین، 2 حالت براتون پیش میاد: 1. یا بی نظیرترین تجربه زندگیتون میشه. 2. یا دوباره به این بنا برمیگردید.

ویدیو زیر تا حدود خیلی کمی میتونه کمک کنه تا حال و هوای حاکم به این بنا رو درک کنید. توجه کنید که ویدیو از بام کاروانسرا تهیه شده و اگر به اطراف توجه کنید، هیچ و هیچ چیزی وجود نداره و به معنی واقعی کلمه شما وسط کویر هستید.

تاریخچه کاروانسرا و رباط زین الدین

Zara

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.