حوض سلطان قم کجاست؟ + سفرنامه حوض سلطان و راهنمای سفر

حوض-سلطان-قم

وقتی صحبت از انرژی میشه به وجد میام.. (وقتی که میگن یک شیء، یک آدم یا یک فضا انرژی زیادی داره.) حالا فرض کنید که حرف از انرژی نمک و جادوهای انرژی درمانی دریاچه حوض سلطان قم باشه، دیگه هیچی نمیتونه جلودارم باشه که یک لحظه از فکر کردن به برنامه ریزی سفر دست بکشم!

اگر آرامش و انرژی، یک موضوع قابل درک و لمس کردنی باشه، من شخصا، میتونم حوض سلطان قم رو مثل لمس کردن پنبه توصیف کنم! همینقدر عجیب و متضاد! فکر نکنید که واقعا با یک محیط نرم سروکار دارید! نه.

حوض سلطان قم که بعضی ها به اشتباه به اسم دریاچه نمک میشناسنش، یکی از معادن نمک ایرانه که با عنوان بزرگترین آینه طبیعی ایران هم شناخته میشه.. یک سطح پهناور پر از نمک که قدم زدن با پای پیاده روی اون، برای شخص من حسی مثل لمس پنبه رو به همراه داشت. نمک هایی که با تماس با آب خیس شدن و با تماس با نور خورشید، گرم.

سکوت و آرامش بی نظیری داره. (البته اگر زمانی برید که خلوت باشه و گردشگران محترم رعایت کنن و آرامش محیط رو بهم نریزن). این رو هم اضافه کنم که خیلی هم با محیط پنبه ای سروکار ندارید.

قسمت هایی از سطح دریاچه حوض سلطان با سنگ نمک های خیلی سفت و سخت پوشیده شده که حتی آب هم نتونسته اونهارو نرم کنه. به خاطر همین لازمه که یک کفش یا صندل ضدآب همراهتون باشه. (بهتره که صندل یا کفشتون، کفِ تمیزی داشته باشه که آسیب و دخل و تصرف به محیطتون رو در حداقل نگه دارید).

اما حالا که یک دید کلی از حوض سلطان قم براتون ایجاد شد، بریم ببینیم که حوض سلطان کجاست و چجوری میشه رفت؟

حوض سلطان کجاست؟

همونطور که در قسمت مقدمه هم گفته شد، حوض سلطان قم، یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی در اطراف قم هست. برای دیدن این جاذبه که برخی به اشتباه اونو با دریاچه نمک اشتباه میگیرن، باید کوله پشتیتون و بردارید و به سمت استان قم حرکت کنید. 

این جاذبه دیدنی شگفت انگیز، در ۴۰ کیلومتری شمال شهر قم، ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه خلیج‌ فارس قرار داره. برای رفتن به حوض سلطان باید یکی از دو مسیری که در ادامه گفتم رو انتخاب کنید. اگر از تهران راهی میشید، مسیر اول، اما اگر از قم میخواید به سمت حوض سلطان برید، مسیر دوم رو انتخاب کنید.

راه های رفتن به حوض سلطان:

مسیر اول: مسیرتون رو از بزرگراه تهران-قم شروع کنید و حدود یک ساعت و نیم با خیال آسوده به راهتون ادامه بدید. پس از طی ۷۰ کیلومتر از تهران، در سمت چپ اتوبان جاده‌ ای به سمت روستای چشمه شور وجود داره و در اتوبان، اطلاعاتش رو در تابلوهای راهنما دیدید. برای رسیدن به‌ طرف مقابل اتوبان باید از اولین زیرگذر عبور کنید تا به سمت مخالف اتوبان برسید.

پس از ورود به فرعی تابلوی دریاچه حوض سلطان را خواهید دید و میتونید تا رسیدن به دریاچه ادامه بدید. البته در جریان باشید چون مسیر شما خشک و کویریه، خبری از مسیرهای هموار نیست و نباید خودسر مسیری انتخاب کنید. ممکنه راه رو گم کنید و به جرثقیل نیاز پیدا کنید:)

برای رفتن به حوض سلطان قم، از گوگل مپ هم میتونید استفاده کنید. مپ گوگل، شما رو از مسیر جاده انرژی هسته ای، به مقصد میرسونه.

مسیر دوم: 

Zara

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.